Procesul de studiu de peste mări

Inregistreaza-te GRATUIT

consultarea unui expert

Sageata in jos
Servicii personalizate
Nu știi ce să faci?

Obțineți consiliere gratuită

postat pe August 27 2021

Tendințe de locuri de muncă în Canada pentru arhitecți

imagine de profil
By  Editor
Actualizat Ianuarie 24 2024

  Arhitecții planifică și produc proiecte pentru structuri comerciale, rezidențiale și instituționale care sunt construite sau renovate. Ei pot lucra pentru firme de arhitectură, companii private și publice sau ca persoane fizice care desfășoară activități independente.

Dacă sunteți arhitect cu experiență și așteptați cu nerăbdare migrează în Canada, atunci șansele tale sunt bune, pentru că țara caută arhitecți.

Cum să emigrezi în Canada ca arhitect?

Există două moduri prin care un arhitect se poate muta în Canada:

Primul pas în procesul de migrare în Canada este să vă calculați eligibilitatea pentru aplicarea la aceste programe.

Verificați eligibilitatea

Veți avea șanse mai mari să vă calificați în cadrul programului Express Entry pentru a vă muta în Canada ca arhitect.

Cât câștigă un arhitect în Canada?

Salariul mediu pentru această profesie este de aproximativ 31.75 dolari pe oră, iar salariul maxim pentru această profesie este în provincia canadiană Alberta, unde este de 42 dolari pe oră.

Comunitate/Zona Salariul ($/oră)
Jos Median Înalt
Canada 23.08 35.58 60.10
Alberta 26.44 42.84 71.11
British Columbia 24.04 33.65 53.42
Manitoba 22.50 37.50 61.54
New Brunswick 17.00 35.00 75.38
Newfoundland și Labrador - - -
Northwest Territories - - -
Nova Scotia 17.00 35.00 75.38
Nunavut - - -
Ontario 20.14 35.90 63.46
Prince Edward Island - - -
Quebec 24.04 35.00 57.6

 Aptitudinile necesare

  • Abilitati de management si supraveghere
  • Abilitățile analitice includ capacitatea de a:
    • Analizați informațiile
    • Planificare
    • Proiecția rezultatelor
    • Cercetare și investigare
  • Abilitățile de comunicare includ:
    • Sfaturi si consultatii
    • Legătura și crearea de rețele
    • Negociere și adjudecare
    • Comunicare profesională
    • Promovare si vanzari
  • Abilitățile de inginerie și tehnologie includ cunoștințe despre:
    • Construcții și construcții
    • Amenajări
    • Inginerie și tehnologii aplicate

Perspective de locuri de muncă

Perspectivele de angajare în următorii trei ani pentru arhitecți sunt bune mai ales în Manitoba, Saskatchewan, Ontario, și Quebec.

Când căutați de lucru, extindeți zona de căutare pentru a include orașe și orașe mai mici din jurul orașelor sau provinciilor țintă din Canada. Înainte de a vă decide unde doriți să locuiți în Canada, faceți câteva cercetări pentru a vedea unde există o cerere mai mare pentru profesia dvs.

Echilibrul dintre cererea și oferta de muncă prezentat în ultimii ani este prevăzut să rămână în perioada de proiecție, deoarece locurile de muncă vacante și persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă se așteaptă să se afle la aproape aceleași niveluri.

Cerințe de angajare

  • O diplomă de licență în arhitectură de la o instituție aprobată sau finalizarea programului de studiu al Institutului Regal de Arhitectură din Canada (RAIC).
  • În unele cazuri, este necesară o diplomă de master în arhitectură.
  • Este necesar un stagiu de trei ani sub supravegherea unui arhitect atestat.
  • Este necesar să promovați examenul de înregistrare arhitect.
  • Este necesară înregistrarea la Asociația Arhitecților Provinciali din provincia de lucru.
  • Certificarea Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) care este oferită de Consiliul pentru Construcții Verzi din Canada ar putea fi necesară în anumite cazuri.

Cerințe de licență profesională

Înainte de a începe să lucrați, poate fi necesar să obțineți o licență profesională de la o autoritate de reglementare. Cerința de licență profesională poate varia în funcție de provincie.

Locație Denumirea funcției Regulament Organism de reglementare
Alberta Arhitect Reglementate Asociația Arhitecților din Alberta
British Columbia Arhitect Reglementate Institutul de Arhitectură din Columbia Britanică
Manitoba Arhitect Reglementate Asociația Arhitecților din Manitoba
New Brunswick Arhitect Reglementate Asociația Arhitecților din New Brunswick
Newfoundland și Labrador Arhitect Reglementate Consiliul de Licență pentru Arhitecți din Newfoundland & Labrador
Northwest Territories Arhitect Reglementate Asociația Arhitecților din Teritoriile de Nord-Vest
Nova Scotia Arhitect Reglementate Asociația Arhitecților din Nova Scoția
Ontario Arhitect Reglementate Asociația Arhitecților din Ontario
Prince Edward Island Arhitect Reglementate Asociația Arhitecților din Insula Prințului Eduard
Quebec Arhitect Reglementate Ordre des architectes du Québec
Saskatchewan Arhitect Reglementate Asociația Arhitecților din Saskatchewan

Responsabilitatile locului de munca

Consultați-vă clienții pentru a determina forma, stilul și scopul renovărilor propuse sau dezvoltării de noi clădiri.

Creați planuri care subliniază nevoile de proiectare, materialele de construcție, bugetele și termenele de construcție prin conceptualizarea și proiectarea clădirilor.

Pregătiți desene și modele pentru clienți.

Pregătiți sau supravegheați pregătirea planurilor, specificațiilor și a altor documente de construcție.

Pregătește documentele de licitație, participă la discuțiile contractuale și atribuie contracte de construcție.

Monitorizați operațiunile de șantier pentru a vă asigura că acestea sunt în conformitate cu regulile.

Efectuează studii de fezabilitate și analize financiare ale proiectelor de dezvoltare.

Etichete:

Joburi de arhitect în Canada

Servicii axa Y

Obțineți-l pe mobil

Primiți alerte de știri

Contactați Axa Y

Ultimul articol

Postare populară

Articol în tendințe

Extragere cu intrare rapidă

Postat pe Aprilie 27 2024

În 2024, IRCC va organiza mai multe extrageri de intrare expres pe categorii franceze.