Procesul de studiu de peste mări

Inregistreaza-te GRATUIT

consultarea unui expert

Sageata in jos
Servicii personalizate
Nu știi ce să faci?

Obțineți consiliere gratuită

postat pe August 26 2021

Tendințe de locuri de muncă în Canada-inginer auto

imagine de profil
By  Editor
Actualizat Iulie 25 2023

Inginerii auto lucrează la mașini și sisteme pentru încălzire, ventilație și aer condiționat, precum și la generarea de energie, transport, procesare și producție. Inginerii auto sunt, de asemenea, responsabili de evaluarea, instalarea, operarea și întreținerea sistemului mecanic.

Inginerii auto își pot găsi locuri de muncă în industria prelucrătoare, transport sau prelucrare sau în firme de consultanță, taxi alege opțiunea de a lucra pe cont propriu.

[embed]https://youtu.be/lX3elehrhCM[/embed]

Dacă sunteți un inginer auto calificat și doriți să migrați în Canada, puteți alege dintre diferitele programe de imigrare disponibile pentru dvs.

Cum să emigrezi în Canada ca inginer auto?

Există trei moduri prin care un inginer auto se poate muta în Canada:

În timp ce primele două programe sunt familiare pentru majoritatea migranților aspiranți, în cazul în care primul pas în proces migrează în Canada este de a calcula eligibilitatea dvs. pentru a aplica la aceste programe.

Verificați eligibilitatea

Programul federal de meserii calificate (FSTP) este conceput pentru lucrătorii calificați în diferite ocupații care își pot trimite profilurile la FSTP și pot avea șansa de a obține o invitație de a aplica sau ITA pentru o viză. Selecția se bazează pe un sistem de loterie, dar șansele de selecție sunt mari deoarece Canada are o lipsă de forță de muncă în diferite ocupații.

Guvernul Canadei publică o listă a meseriilor calificate care se confruntă cu o lipsă de forță de muncă în mod regulat. Pe baza acestei liste, lucrătorii internaționali și cei cu un permis de muncă temporar pot aplica în FSTP pentru a vedea dacă au șansa de a fi selectați.

Lista meseriilor calificate se bazează pe lista Clasificării Naționale a Ocupațiilor (NOC) a Canadei. Dacă obțineți viza de rezident permanent prin Programul Federal de meserii calificate, veți fi eligibil să locuiți și să lucrați în Canada și puteți deveni cetățean canadian după câțiva ani.

Cât câștigă un inginer auto în Canada?

Salariul mediu pentru această profesie este de aproximativ 40 dolari pe oră, iar salariul maxim pentru această profesie este în provincia canadiană Alberta, unde este de 56 dolari pe oră.

Comunitate/Zona Salariul ($/oră)
Jos Median Înalt
Canada 26.00 40.00 62.50
Alberta 34.00 56.41 72.50
British Columbia 27.18 36.06 57.44
Manitoba 25.48 34.62 61.00
New Brunswick 29.06 40.87 55.29
Newfoundland și Labrador 16.50 46.15 81.73
Northwest Territories - - -
Nova Scotia 24.64 40.87 69.74
Nunavut - - -
Ontario 24.04 38.46 58.24
Prince Edward Island 20.15 30.00 53.33
Quebec 26.50 38.79 57.69
Saskatchewan 27.88 37.50

Aptitudinile necesare

  • Abilități în operarea și repararea echipamentelor, mașinilor și vehiculelor
    • Instalare mecanică
    • Mentenanță și reparații
  • Abilitățile de management includ:
    • Coordonare si organizare
    • Supraveghere
  • Abilitățile analitice includ capacitatea de a:
    • Analizați informațiile
    • Planificare
    • Proiecția rezultatelor
    • Cercetare și investigare
  • Abilitățile de comunicare necesare sunt:
    • Comunicare profesională
    • Sfaturi si consultatii
  • Abilitățile de inginerie și tehnologie includ:
    • Amenajări
    • Inginerie
    • Tehnologii aplicate

Perspectivele de angajare în următorii trei ani pentru inginerii auto sunt bune mai ales în New Brunswick și Manitoba.

Locație Perspective de locuri de muncă
Teritoriul Yukon Nedeterminat
Saskatchewan Echitabil
Quebec Echitabil
Prince Edward Island Echitabil
Ontario Echitabil
Nunavut Nedeterminat
Nova Scotia Echitabil
Northwest Territories Nedeterminat
Newfoundland și Labrador Echitabil
New Brunswick Bun
Manitoba Bun
British Columbia Echitabil
Alberta Echitabil

Previziuni pe 10 ani

În următorii zece ani, va exista un număr egal de locuri de muncă deschise decât persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă pentru această poziție. Locuri vacante pot fi generate din cauza creșterii ocupării forței de muncă sau a pensionărilor.

Cerințe de angajare

Este necesară o diplomă de licență în inginerie auto sau un domeniu similar, cum ar fi ingineria mecanică.

Este necesară o diplomă de master sau de doctorat într-o materie conexă de inginerie.

Pentru a aproba proiectele și rapoartele inginerești și pentru a practica ca inginer profesionist, inginerii calificați trebuie să fie autorizați de o organizație provincială sau teritorială.

Ei sunt eligibili pentru înregistrare după absolvirea unui program de formare aprobat și după trei sau patru ani de experiență de lucru în inginerie supravegheată, precum și după promovarea unui examen de practică profesională.

Cerințe de licență profesională

Poate fi necesar să obțineți o licență profesională de la o autoritate de reglementare înainte de a începe să lucrați. Fiecare provincie poate avea propriul set de cerințe.

Responsabilități

Investigați fezabilitatea, proiectarea, funcționarea și performanța diferitelor mecanisme, componente și sisteme.

Pregătiți materiale, costuri și estimări, rapoarte și cerințe de proiectare pentru mașini și sisteme, precum și planificați și gestionați proiecte.

Centralele electrice de proiectare, mașinile, componentele, uneltele, accesoriile și echipamentele sunt toate proiectate.

Analizează dinamica și vibrațiile sistemelor și structurilor mecanice.

Pe șantierele de construcții sau instalațiile industriale, supravegheați și inspectați instalarea, modificarea și punerea în funcțiune a sistemelor mecanice.

Oferiți consiliere echipelor de întreținere industrială prin dezvoltarea standardelor de întreținere, a programelor și a programelor.

Examinați orice defecțiuni mecanice sau probleme de întreținere care apar în mod neașteptat.

Întocmește documentele contractuale pentru proiecte de construcții industriale și întreținere, precum și analizează ofertele.

Examinați și aprobați proiectele, calculele și estimările de costuri în timp ce supravegheați tehnicieni, tehnologi și alți ingineri.

Etichete:

Inginer auto în Canada

Servicii axa Y

Obțineți-l pe mobil

Primiți alerte de știri

Contactați Axa Y

Ultimul articol

Postare populară

Articol în tendințe

Extragere cu intrare rapidă

Postat pe Aprilie 27 2024

În 2024, IRCC va organiza mai multe extrageri de intrare expres pe categorii franceze.