Procesul de studiu de peste mări

Inregistreaza-te GRATUIT

consultarea unui expert

Sageata in jos
Servicii personalizate
Nu știi ce să faci?

Obțineți consiliere gratuită

postat pe August 24 2021

Tendințe locuri de muncă-Canada- inginer de comunicații optice

imagine de profil
By  Editor
Actualizat Iulie 25 2023

Inginerii optici lucrează în hardware de computer și telecomunicații și echipamente aferente, precum și în rețele de sisteme de informare și comunicații, cum ar fi sisteme mainframe, rețele locale și extinse, rețele de fibră optică, rețele de comunicații fără fir, intranet, internet și alte sisteme de comunicații de date. . Toate acestea sunt planificate, proiectate, dezvoltate și modificate de inginerii de comunicații optice.

Ei pot găsi locuri de muncă în companii care produc computere și hardware de telecomunicații, firme de telecomunicații, firme de consultanță în tehnologia informației etc.

Cum să emigrezi în Canada ca inginer de comunicații optice?

Această profesie este o ocupație eligibilă conform FSWP din Canada. Solicitanții pot obține o viză PR Intrare expres. Verificați dacă sunteți eligibil să aplicați pentru Canda PR utilizând Calculatorul de puncte Y-Axis Canada gratuit.

Solicitanții vor trebui să își obțină abilitățile, experiența și calificările lor evaluate de un organism canadian local, care va servi pentru două scopuri. În primul rând, o evaluare pozitivă a competențelor vă va ajuta să revendicați punctele necesare atât în ​​aplicația Express Entry CRS, cât și în aplicația Federal Skilled Trades. În al doilea rând, evaluarea pozitivă a abilităților dvs. va servi și ca calificare echivalentă în Canada, care va fi utilizată pentru înregistrările dvs. profesionale, astfel încât abilitățile dvs. de inginerie evaluate înseamnă că veți fi calificat să lucrați în Canada de îndată ce ajungeți acolo.

Candidații pot emigra oricând în Canada, chiar dacă nu au o ofertă de muncă, dacă au un punctaj CRS bun și o viză de muncitor calificat federal pentru Canada. Primirea unei oferte de muncă, pe de altă parte, ar crește scorul unei persoane cu 600 de puncte, permițându-i să intre mai ușor în țară.

Cât câștigă inginerii optici în Canada?

Salariul mediu pentru această profesie este de aproape 44 de dolari pe oră, iar salariul maxim pentru această profesie este în provincia canadiană Ontario, unde este de 47.6 dolari pe oră.

Comunitate/Zona Salariul ($/oră)
Jos Median Înalt
Canada 25.00 44.10 63.94
Alberta 28.85 46.85 80.77
British Columbia 26.32 40.49 59.26
Manitoba 20.95 42.56 46.15
New Brunswick 19.00 31.25 53.30
Newfoundland și Labrador 19.00 31.25 53.30
Northwest Territories - - -
Nova Scotia 19.00 31.25 53.30
Nunavut - - -
Ontario 25.00 47.69 66.83
Prince Edward Island - - -
Quebec 31.25 42.74 57.69
Saskatchewan 38.00 38.40 40.00
Teritoriul Yukon - -

Aptitudinile necesare

  • Abilitatea de a lucra cu echipamente și utilaje tehnologice
    • Depanare și reprogramare a sistemelor tehnice
    • Instalarea si Configurarea infrastructurii tehnice
  • Abilitățile analitice includ
    • Analizați informațiile
    • Planificare
    • Inspecție și testare
    • Cercetare și investigare
  • Abilitățile de inginerie și tehnologie includ:
    • Amenajări
    • Inginerie și tehnologii aplicate
  • Abilitățile de management includ:
    • Coordonarea si Organizarea
    • Supravegherea
    • Cunoștințe de telecomunicații

Perspectivă de angajare pe 3 ani -Perspectiva de angajare în următorii trei ani pentru această profesie este bună în majoritatea provinciilor din Canada.

Locație Perspective de locuri de muncă
Alberta Echitabil
British Columbia Bun
Manitoba Bun
New Brunswick Bun
Newfoundland și Labrador Nedeterminat
Northwest Territories Nedeterminat
Nova Scotia Bun
Nunavut Nedeterminat
Ontario Bun
Prince Edward Island Nedeterminat
Quebec Bun
Saskatchewan Bun

Previziuni pe 10 ani

În următorii zece ani, vor exista mai multe locuri de muncă disponibile decât persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă pentru această poziție. Este posibil ca locurile vacante să nu fie ocupate din cauza lipsei de competențe.

Aplicațiile care folosesc tehnologia optică sunt în continuă creștere și ar trebui să deschidă uși într-o varietate de industrii. Fibra optică devine din ce în ce mai utilizată în telecomunicații, deschizând noi perspective pentru inginerii din industriile de cablu, televiziune, computere și telefonie. În multe alte domenii, inclusiv în medicină și apărare, sunt explorate noi aplicații.

Inginerii optici vor beneficia de utilizarea în creștere a echipamentelor automate în producție, în special în aplicațiile care încorporează tehnologia robotică.

Cerințe de angajare

  • Este necesară o diplomă de licență în inginerie informatică sau inginerie electrică sau electronică sau într-o zonă conexă a ingineriei.
  • O diplomă de master sau doctorat într-o disciplină de inginerie conexe.
  • Licența inginerilor calificați de către o asociație provincială sau teritorială este necesară pentru a aproba desenele și rapoartele inginerești și pentru a profesa ca inginer profesionist.

Ei sunt eligibili pentru înregistrare după absolvirea unui program de formare aprobat și după trei sau patru ani de experiență de lucru în inginerie supravegheată, precum și după promovarea unui examen de practică profesională.

Cerințe de licență profesională

Înainte de a începe să lucrați, poate fi necesar să obțineți o licență profesională de la o autoritate de reglementare.

Locație Denumirea funcției Regulament Organism de reglementare
Alberta Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Asociația inginerilor și geoștiinților profesioniști din Alberta
British Columbia Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Ingineri și Geoștiințe din Columbia Britanică
Manitoba Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Ingineri Geoștiință din Manitoba
New Brunswick Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Asociația inginerilor și geoștiinților profesioniști din New Brunswick
Newfoundland și Labrador Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Ingineri profesioniști și oameni de știință din Newfoundland și Labrador
Northwest Territories Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Teritoriile de Nord-Vest și Asociația Nunavut a inginerilor profesioniști și a geoștiinței
Nova Scotia Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Asociația inginerilor profesioniști din Nova Scoția
Nunavut Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Teritoriile de Nord-Vest și Asociația Nunavut a inginerilor profesioniști și a geoștiinței
Ontario Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Ingineri profesioniști Ontario
Prince Edward Island Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Asociația inginerilor profesioniști din Insula Prințului Eduard
Quebec Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Ordre des ingénieurs du Québec
Saskatchewan Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Asociația inginerilor și geoștiinților profesioniști din Saskatchewan
Yukon Ingineri informatici (cu excepția inginerilor și proiectanților software) Reglementate Inginerii din Yukon

Responsabilități

  • Responsabil pentru cercetarea, planificarea și producția de hardware de computer și telecomunicații, cum ar fi microprocesoare, plăci de circuite integrate și lasere cu semiconductori.
  • Supravegherea, inspectarea și furnizarea de consiliere de proiectare în timpul dezvoltării, instalării și implementării hardware-ului de computer și telecomunicații.
  • Crearea si mentinerea relatiilor cu furnizorii si clientii
  • Conduceți și coordonați echipe de ingineri, tehnologi, tehnicieni și alții în proiectarea și dezvoltarea computerelor și computerelor, precum și hardware de telecomunicații.
  • Procesarea semnalelor analogice și digitale, fibra optică, circuitele integrate, laserele, microprocesoarele, microundele și radioastronomia sunt doar câteva dintre domeniile în care se pot specializa.
  • Studiați, proiectați și dezvoltați arhitectura de rețea a sistemelor de informații și comunicații
  • Analiza, evaluarea și integrarea sistemelor de rețea și a hardware-ului și software-ului de schimb de date
  • Evaluarea, înregistrarea și maximizarea potențialului și eficacității rețelelor și sistemelor de informații și comunicații
  • Organizați echipe de profesioniști în design și preluați conducerea în crearea și integrarea arhitecturii, hardware-ului și software-ului sistemelor de informații și comunicații.

Etichete:

Inginer de comunicații optice în Canada

Servicii axa Y

Obțineți-l pe mobil

Primiți alerte de știri

Contactați Axa Y

Ultimul articol

Postare populară

Articol în tendințe

Extragere cu intrare rapidă

Postat pe Aprilie 27 2024

În 2024, IRCC va organiza mai multe extrageri de intrare expres pe categorii franceze.