Procesul de studiu de peste mări

Inregistreaza-te GRATUIT

consultarea unui expert

Sageata in jos
Servicii personalizate
Nu știi ce să faci?

Obțineți consiliere gratuită

postat pe Septembrie 11 2021

Tendințe de locuri de muncă în Canada pentru manager de inginerie

imagine de profil
By  Editor
Actualizat Iulie 25 2023

Rolul unui manager de inginerie este să planifice, să dirijeze, să organizeze și să reglementeze activitățile unui departament sau ale unei firme de ingineri. Ei pot lucra pentru o varietate de companii comerciale și publice, consultanți de inginerie și firme de cercetare științifică. Managerii de inginerie sunt responsabili de managementul proiectelor și de rezolvarea problemelor. Ei sunt responsabili pentru planificarea, conducerea, organizarea și gestionarea operațiunilor tehnice și de inginerie ale unei organizații.

[embed]https://youtu.be/vCPrs5aB5OA[/embed]

Cum să migrezi în Canada ca manager de inginerie?

Managementul ingineriei este una dintre ocupațiile vizate în Global Talent Stream. Managerii de inginerie cu experiență pot beneficia de facilitatea procesării rapide a permisului de muncă din Canada pentru a migra în Canada. Acest program a fost introdus pentru a ajuta companiile canadiene să caute talente externe și să depășească lipsa de talente tehnologice locale. În cadrul acestei scheme, companiile își pot completa rapid cerințele de talent. Timpul de procesare a vizei este redus de la șase luni la doar zece zile lucrătoare. Acest lucru ajută, de asemenea, solicitanții să obțină un răspuns rapid la cererea lor. Permisul lor de muncă va fi procesat în termen de două săptămâni.

Odată ce sunt în Canada, pot solicita rezidența permanentă în temeiul Sistem de intrare expres.

Înainte de aceasta, verificați dacă sunteți eligibil pentru migrarea în Canada folosind Axa Y Calculator de puncte de eligibilitate Canada.

Cât câștigă un manager de inginerie în Canada?

Salariul mediu pe oră- Salariul mediu pentru această profesie este de 52 de dolari pe oră, iar salariul maxim pentru această profesie este în Alberta, unde salariul mediu este de 57 de dolari pe oră.

Raportul de salariu

Comunitate/Zona Salariul ($/oră)
Jos Median Înalt
Canada 30.77 52.31 76.92
Alberta 36.06 57.69 84.00
British Columbia 31.25 52.88 81.73
Manitoba 23.38 51.28 76.92
New Brunswick 23.00 48.08 82.05
Newfoundland și Labrador 23.00 48.08 82.05
Northwest Territories - - -
Nova Scotia 23.00 48.08 82.05
Nunavut - - -
Ontario 30.05 51.28 75.00
Prince Edward Island 22.00 48.70 60.10
Quebec 27.78 49.00 76.92
Saskatchewan 40.87 60.00 80.77

Aptitudinile necesare

  • Abilitățile de management necesare sunt:
    • Controlul și alocarea resurselor
    • Organizare si coordonare
    • Evaluare
    • Angajarea si recrutarea
    • Planificare strategica
    • Supraveghere
  • Abilitățile analitice includ capacitatea de a:
    • Analizați informațiile
    • Planificare
    • Proiecția rezultatelor
    • Cercetare și investigare
  • Abilitățile de comunicare necesare sunt:
    • Efectuați interviuri
    • Rețele
    • Negociere
  • Abilitățile de afaceri, finanțe și management necesare sunt:
    • Administrarea afacerilor
    • Serviciu Clienti
  • Abilități de inginerie și tehnologie

Perspectivă de angajare pe 3 ani -Perspectiva de angajare în următorii trei ani pentru managerii de inginerie este bună mai ales în provinciile de New Brunswick, Nova Scotia, Ontario și Quebec.

Perspectivă de 10 ani

Echilibrul dintre cererea și oferta de muncă din ultimii ani este prevăzut să rămână în perioada de proiecție, deoarece locurile de muncă vacante și persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă se așteaptă să fie la niveluri aproape comparabile. Se estimează că creșterea ocupării forței de muncă și pensionările vor reprezenta majoritatea oportunităților de angajare.

Cerințe de angajare

Licenta in inginerie.

Este necesară experiență într-o disciplină de inginerie, inclusiv experiență de supraveghere.

O asociație provincială sau teritorială de ingineri profesioniști trebuie să vă înregistreze ca inginer profesionist (ing. ing.).

Responsabilitatile locului de munca

Planificați, organizați, direcționați, reglementați și evaluați operațiunile și activitățile unui departament de inginerie, serviciului sau companiei.

În departament, operare, laborator sau firmă, dezvoltați și aplicați planuri de lucru, standarde și proceduri de inginerie și tehnică.

Consultați și negociați cu clienții în timp ce pregătiți specificațiile, clarificați ideile și prezentați rapoarte de inginerie și rezultate.

Atribuiți, organizați și monitorizați activitatea tehnică a departamentului sau a echipelor de proiect.

Recrutați personal și supravegheați dezvoltarea și menținerea abilităților acestora în domeniile necesare.

Aceștia pot fi implicați direct în proiectarea, fabricarea și inspecția proiectelor tehnice, precum și în activitatea de inginerie a departamentului.

Etichete:

Manageri de inginerie în Canada

Servicii axa Y

Obțineți-l pe mobil

Primiți alerte de știri

Contactați Axa Y

Ultimul articol

Postare populară

Articol în tendințe

provinciile din Canada

Postat pe Fie ca 04 2024

PIB-ul crește în toate provinciile din Canada, cu excepția uneia - StatCan